‘Türkiye suç ve suçlular için cennet konumunda’

İçişleri Bakanlığı İletişim Başkanlığı’nın sosyal medya hesabında her gün olmasa da gün aşırı, bazı günlerde ise birden fazla operasyon haberi  duyuruluyor. Uluslararası yakalama ve tevkif müzekkeresi niteliğinde olan ve İnterpol tarafından çıkarılan “Kırmızı Bülten”le arananlar yıllarca ülkemizi meslek tuttu. Kimisi vatandaş yapıldı. İçişleri Bakanlığı’na Ali Yerlikaya’nın getirilmesinden sonra sadece kırmızı bültenle aranan 272 yabancı uyruklu kişi, bunların kurdukları çeteler çökertildi.

Ama ülkemiz o hale gelmiş ki, yakala yakala, çökert çökert bitmiyor. TBMM Başkanvekili ve CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, ülkemizi “suçlular cenneti”ne çevrilmesini ve diğer ülkeler içindeki durumunu araştırdı. “Gördüm ki küresel organize suç endeksinin 2023 raporlarına göre sorumlusu iktidardır, saraydır. Sorumlular da hesap vermek zorundadır” diyor, ekliyor:

“İktidarın, sarayın atanmış bakanlarının göreve gelmesinin üzerinden bir yıl geçti. Bunlardan birisi de İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya. Bir yıllık görev süresi boyunca, İçişleri Bakanlığı tarafından sosyal medya üzerinden açıklanan operasyon bilgilerine ilişkin bir rapor hazırladık. Bu rapordaki çarpıcı olan birkaç konuyu da kamuoyuyla paylaşma zorunludur diye düşünüyorum.”

SUÇ BATAKLIĞI İÇİNDEYİZ

Son bir yılda İçişleri Bakanlığı’nın sosyal medyadan paylaştığı operasyonları derleyen CHP’li Gülizar Biçer Karaca, SÖZCÜ’ye şunları söyledi:

“Bu operasyonlar; narkotik operasyonları, göçmen kaçakçılığına ilişkin operasyonlar, organize ve mali suçlar, terör başta olmak üzere yaklaşık 500 operasyon. (İçişleri Bakanlığı yetkilileri bu konuda operasyon sayısının 500 değil, bin 300 civarında olduğunu, 500’ün üzerinde çökertilen çete olduğunu söylediler). Şimdi, 22 yıldır bu ülkeyi yöneten kim? Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ve Saray iktidarı.

22 yıldan bu yana bu kadar suç örgütü, bu kadar suçlu; uyuşturucu, narkotik başta olmak üzere, mali suçlar, göçmen kaçakçılığı ve aranan şahıslar gibi aslında ülke ve yurttaş güvenliği için çok önemli olan güvenlik problemleri ortadan kaldırılmış değil. 22 yılda AKP’de görev yapan bakanlar, iktidar ne yapmıştır? Türkiye’nin bir suç bataklığına, Türkiye’nin bir suçlu ve organize işler ile terör örgütlerinin ve aynı zamanda da uyuşturucu baronlarının, her türlü suçun ve suçlunun beslendiği, yerleştiği ve geliştiği bir ülke haline getirmişler. Bu kabul edilemez bir durum.

TÜRKİYE’NİN YERİ

Hukukun üstünlüğü endeksinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin yerlerde süründürüldüğünü belirten Karaca açıklamasını şöyle sürdürüyor:

Küresel organize suç endeksinin 2023 raporlarına göre suçlu ve suça ilişkin verilerde Türkiye’yi şampiyon yapan, birinci yapan AKP iktidarıdır. Bu utançta onlara yeter. Siz artık bu ülkeden elinizi ayağınızı çekin. Bu operasyonlarda yakalanan teröristleri ya da suçluları ve bu suç örgütleri ne zaman kuruldu? Suç örgütleri bu kadar nasıl palazlandı, nasıl büyüdü? Sorumlu iktidardır, saraydır ve sorumlular da hesap vermek zorundadır. Bundan kaçamazlar.

DAHA ÖNCE NEREDEYDİLER?

Şimdi operasyonlar yapılırken, daha önce bu mücadelenin niçin yapılmadığını, o dönemde de yetkili makamda bulunanların görevlerini niçin yerine getirmediğini sorun Karaca, sözlerini şöyle sürdürüyor:

İçişleri Bakanlığı’nın sosyal medyada yaptığı bütün operasyonları inceledim. Avrupa ülkeleriyle, dünyanın diğer ülkeleriyle karşılaştığımızda tablo gerçekten çok ürkütücü. Ülkemiz, yerli ve yabancı suçlular için adeta cennet haline gelmiş. Yurttaşların can, mal ve ülke güvenliğimiz risk altında girmiş.

SARAY ŞUNU AÇIKLAMALI

Suç örgütleriyle, yapılarıyla mücadele etmesi gerekenler etkili bir mücadele etmedikleri ya da ettirilmediği için büyüdü. Saraydan şunu öğrenmek istiyoruz: Görevde oldukları dönemde operasyon yapmayan, operasyonu engelleyenlere işlem yapılacak mı? Yapmadılarsa niçin yapmadılar, kendilerine bir emir verilmişti? Türkiye’nin suç ve suç örgütü cenneti olmaktan çıkarılmasını çok önemsiyoruz. Mücadele yapmayan, ülkemizi suç ve suçlular cennetine dönüşmesine yol açanlara, göz yumanlar hakkında görevi ihmal, görevi kötüye kullandıkları için haklarında işlem yapılacak mı?

TÜRKİYE’NİN SUÇ KARNESİ

Gülizar Biçer Karaca, küresel organize suç endeksinin 2023 yılı raporunu da inceledi. Sonuçlarını şöyle anlattı:

Suç ve suçluya ilişkin veriler açısından Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında birinci sırada. 46 Asya ülkesi arasında 14’ünce sırada. Dünyada 193 ülke arasında ise 14’üncü sırada.

Suç endeksine göre Türkiye’nin önünde Kolombiya, Meksika, Paraguay, Kongo, Nijerya, Irak, Lübnan, Afganistan, Suriye gibi devletler yer alıyor. Bu, geldiğimiz durumu gözler önüne seriyor.

CHP’li Gülizar Biçer Karaca SÖZCÜ Medya Grubu Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk’ün sorularını cevaplandırdı.

HANGİ KONUDA HANGİ OPERASYON

TBMM Başkanvekili Gülizar Biçer Karaca terör, organize suç örgütleri, göçmen kaçakçılığı, mali ve siber suçlar başta olmak üzere, alkol, tütün ve altın, uluslararası oto kaçakçılığı gibi birçok operasyonun İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya tarafından bir yılda 27 farklı isimde operasyonların paylaşıldığını söyledi. TBMM Başkanvekili “Yerlikaya’nın göreve geldiği 4 Haziran 2023’ten, 3 Haziran 2024 tarihine kadar Türkiye genelinde 469 operasyonun bilgisini verdi. Bu verilere asayiş, hırsızlık, cinayet, gasp gibi veriler dahil edilmedi. O yüzden yekun bir veriye ulaşamıyoruz” dedi.

İçişleri Bakanlığı’nın açıklamalarıyla ilgili derlediği operasyonlar ve bunlarla ilgili kendi yaptığı çalışmaların sonuçlarını SÖZCÜ’ye şöyle açıkladı:

ORGANİZE VE MALİ SUÇ OPERASYONLARI: İçişleri Bakanlığı tarafından son bir yılda 103 operasyon paylaşıldı. 3287 şüpheli yakalandı. Yani neredeyse her iki günde bir organize suç örgütlerine operasyon yapıldı, günde organize suç örgütü şüphelisi olduğu gerekçesiyle 14 kişi yakalandı.

TERÖR ÖRGÜTLERİ OPERASYONLARI: Terör örgütlerine yönelik 4 farklı isimde operasyonlar gerçekleştirildi. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın paylaşımlarına göre 6 bin 516 terör şüphelisi yakalandı, 46 terörist etkisiz hale getirildi, 650 mağara ve sığınak imha edildi. Yani günde 6 terör şüphelisi yakalandı, 2 mağara veya sığınak imha edildi. Bunların Bozdoğanlar 696 + Kahramanlar 818= Bin 514 tanesi DEAŞ terör örgütüne mensup kişiler.

GÖÇMEN KAÇAKÇILIĞI: Toplam 22 operasyonda 818 göçmen kaçakçılığı organizatörü yakalandı. 106’sı tutuklandı. 14 bin 795 kaçak sığınmacı yakalandı.

NARKOTİK SUÇLAR: Narkotik şuçlara yönelik operasyonlarda 11 bin 505 şüpheli yakalandı, toplamda 59 bin 850 kg uyuşturucu, 41 milyon 589 bin 472 uyuşturucu hap yakalandı. Yani bir günde ortalama 32 zehir taciri yakalandı. Yakalanan uyuşturucu hap sayısı Türkiye nüfusunun yarısına eşit.

ARANAN ŞAHISLAR: Haklarında yakalama kararı bulunan şahıslara yönelik operasyonlarla bir günde ortalama 147 firari yakalandı. Bir yılda yakalanan toplam firari sayısı 53 bin 867. Önceki İçişleri Bakanı (Süleyman Soylu) döneminden beri kaçak olanların yani beş yıldan beri arananların oranı yüzde 98.54 olduğu anlaşıldı.

SİBER SUÇLAR: Siber suçlara yönelik açıklanan 42 operasyon gerçekleştirildi. 2 bin 803 şüpheli hakkında işlem yapıldı. Sanal bahis, siber dolandırıcılık, banka kartı kopyalama, telefon ve internet dolandırıcılığı gibi suçların işlenmesi sonucunda suçtan oluşan malvarlığının boyutu hesaplanamıyor.

RUHSATSIZ SİLAH VE KAÇAKÇILIK: Ruhsatsız silah ve silah kaçakçılığı nedeniyle açıklanan 20 operasyon sonucunda Türkiye genelinde 18 bin 762 şüpheli hakkında işlem yapıldı. Bu operasyonlarda 16 bin 294 silah ya da tüfek ele geçirildi. Yani, bir günde ortalama 51 kişi yakalandı, 44 ruhsatsız silah ya da tüfek ele geçirildi. Üstelik bu rakamlar içerisinde diğer suçlarda kullanılan ve alıkonulan silahlar yok.

CASUSLUK: Casusluk faaliyeti nedeniyle yılbaşından bu yana 48 şüpheli yakalandı.

KAÇAK İÇKİ: Kaçak içki operasyonlarında 761 şüpheliye işlem yapıldı.

İçişleri ne açıkladı?

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, dün emniyet ve jandarma trafik ekiplerince 30 Mayıs-6 Haziran tarihleri arasında 2 milyon 540 bin 665 aracın denetlendiğini belirtti. Işıklı ya da sesli uyarı işareti bulunan cihazları (çakar) mevzuata izin verilmeyen araçlara takarak kullanan 260 sürücüye işlem yapıldı.

Hız ihlalinde bulunan 114 bin 82, zamanında muayenesi yaptırılmamış 23 bin 684 araç, emniyet kemeri kullanmayan 15 bin 872, sürücü belgesiz araç kullanan 15 bin 620, zorunlu mali sorumluluk sigortası bulunmayan 9 bin 423 araç olmak üzere diğer işlemlerle birlikte toplam 409 bin 987 araca/sürücüye işlem yapıldı.

Bakan, bu sayıları sıraladıktan sonra şu mesajı verdi: Lütfen trafik kurallarına harfiyen uyalım, aşırı hız yapmayalım. Emniyet kemeri takmayı ihmal etmeyelim. Yolculuklar sizi sevdiklerinize kavuşturmak için vardır., ayırmak için değil. Lütfen aklımızdan çıkarmayalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir