“İnsan odaklı hibrit AI yeni olanakların önünü açıyor”

Choi, yazısında Samsung’un AI alanındaki inovasyonlarıyla sonuçlanan çalışmalara ve Live Translate özelliğinin nasıl geliştirildiğine ilişkin detaylar sunuyor. 

Won-Joon Choi’nin Samsung’un insan odaklı ve hibrit yapay zeka yaklaşımını detaylandırdığı yazının tamamı aşağıdaki gibi: 

“Teknolojideki en heyecan verici ve muhtemelen en tarihi anlardan biri başlamak üzere. Mobilde yapay zeka çağına girdik. Samsung açısından bu çağ, ilk yapay zekalı telefonumuz olan Galaxy S24 Serisi’nde Galaxy AI özelliklerinin tanıtılmasıyla başlamıştı.  

Hibrit AI yaklaşımıyla mobil deneyimlerde çığır açıyoruz

Üretken yapay zeka teknolojisinin gerçek hayattaki faydalarını Galaxy S24 Serisi’ne getirmek için yapay zeka entegrasyonumuz konusunda hibrit bir yaklaşım benimsedik. Yapay zeka pek çok olanak sunuyor ve dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılar günlük ihtiyaçları için genellikle telefonlarını kullandığından, mobil cihazların yapay zekanın potansiyelini ortaya çıkarma konusunda ilk durak olduğuna inanıyoruz. 

İnsanların yaşamlarının en önemli ve unutulmaz anlarında kullandıkları çok kişisel unsurlar haline gelmeleri, mobil cihazların günlük yaşamdaki vazgeçilmezliğini gösteriyor. Bu davranışı anlıyor ve kullanıcıların önemli anları daha basit, daha sezgisel ve daha efsanevi hale getirebilmeleri için akıllı telefonların daha işlevsel olması gerektiğine inanıyoruz. Ayrıca gizliliğin öneminin de farkındayız, bu nedenle kullanıcılara neyi paylaşacakları ve neyi gizli tutacakları konusunda tam erişim sağlıyoruz.

Hibrit yaklaşımımızın tüm bu ihtiyaçları karşılamak için en pratik ve güvenilir çözüm olduğuna ve Samsung’u öncü hale getirdiğine inanıyoruz. Kullanıcılara, günlük yaşamda ihtiyaç duydukları çeşitli işlevleri sunma konusunda sektör lideri iş ortaklarıyla açık iş birlikleri yapıyor, cihaz üzerinde yapay zekanın anında yanıt verme özelliği ve ekstra gizlilik güvencesi ile bulut tabanlı yapay zekanın çok yönlülüğü arasında bir denge sağlıyoruz.

Cihazlarda yerleşik AI’ın olanaklarını genişletiyoruz

‘Live Translate’ özelliğini cihaz üzerinde yapay zeka tabanlı hale getirdik, çünkü sesli aramalar bir akıllı telefonun en temel özelliği olmakla birlikte aynı zamanda samimi ve özel bir iletişim aracı. Samsung olarak, kullanıcıların dil engeli olmadan iletişim kurmalarını sağlarken aynı zamanda her iletişimin güvenli ve gizli kalmasını sağlamayı taahhüt ediyoruz.

Bu özelliği gerçeğe dönüştürmek için Ar-Ge ekibimiz, ekiplerimizin en iyi fikirlerini ortaya çıkaran iş birliğine dayalı bir sürecin parçası olarak gece gündüz çalıştı. Yapay zeka dil modellerinin doğru boyutunun belirlenmesinden, gerçek hayat senaryolarında eğitim ve testlere uzanan yelpazede Mobil Deneyim tarafındaki Ar-Ge ekiplerimiz ellerinden gelenin en iyisini ortaya koydu. Bu sayede ekiplerimiz, bu özelliği tamamen cihaz üzerinde çalıştırarak sınırların ötesine geçmeyi başardı.

Samsung’un bulundukları bölgedeki en iyi yetenekleri yetiştirmek ve temel teknolojileri geliştirmekten sorumlu olan dünyanın dört bir yanındaki Ar-Ge ağları da bu geliştirmede çok önemli bir rol oynadı. Polonya, Çin, Hindistan ve Vietnam gibi dünyanın dört bir yanındaki Samsung Araştırma Merkezleri, Galaxy AI tarafından desteklenen dilleri geliştirme ve iyileştirme konusunda canla başla çalıştı. Tüm diller çok kültürel, çağdaş ve yerel niteliklere sahip olduğundan insanların dil engellerini aşmalarına ve daha doğal iletişim kurmalarına yardımcı olmak için yerel Ar-Ge ofislerimizin rolü, tüm bölgelerde ve genişleyen bir coğrafyada yaşayan kullanıcılar için yeni olanaklar açmada daha da önemli hale geldi.

Tüm bu çabalar Samsung’un tamamen yeni bir teknoloji sunmasını sağladı ve bunu paylaşmaktan heyecan duyuyorum. Yakında Samsung, Galaxy AI’ın gücünü Samsung’un kendi yerel arama uygulamasının ötesine taşıyarak Live Translate’i sesli aramaları desteklemek üzere diğer üçüncü taraf mesaj uygulamalarında da kullanılabilir hale getirecek. Böylece en sevdiğiniz uygulamalarda birden fazla dilde iletişim kurarak arkadaşlarınızla veya iş arkadaşlarınızla iletişim halinde kalabileceksiniz.

Ve bu özellik cihaz içi yapay zeka dil çeviri modelimize entegre edildiğinden, kullanıcılar Live Translate’i kullanırken kişisel verilerin telefonlarının dışında paylaşılması gibi gizlilik sorunları hakkında endişelenmeden engelsiz iletişimi deneyimleyebilecek.

En yeni çiplerin, özellikle de NPU’ların akıllı hesaplama gücü, diğer teknolojilerle birlikte son derece hızlı bir şekilde ilerliyor. Bu durumun, mobil cihazlara mobil yapay zeka özelliklerinin daha yoğun bir biçimde dahil edilmesiyle sonuçlanacağını düşünüyorum. Bu sayede daha fazla insan yapay zekayı kullanmaya başlayacak ve yapay zeka da kullanıcıları güvende hissettirerek, günlük yaşamlarını kolaylaştıracak.

Yarının ihtiyaçları için Galaxy AI’ı bugünden geliştiriyoruz 

Bu heyecan verici haber, Galaxy AI konusundaki kararlılığımızın artacağının ve mobil AI çağının bir sonraki aşamasına giriş yapacağımızın işareti. Galaxy S24 Serisi’nde Galaxy AI’ın kullanıma sunulması yalnızca bir başlangıçtı. Tamamen yeni ve benzersiz bir yapay zeka deneyimi sunmak için, Galaxy AI deneyimini yeni çıkacak katlanabilir cihazlarımızda da optimize edeceğiz. Katlanabilir cihazlarımız Samsung Galaxy’nin en çok yönlü ve esnek form faktörüne sahip. Galaxy AI ile bir araya geldiğinde bu iki tamamlayıcı teknoloji birlikte yeni olasılıkların önünü açacak. 

Samsung ayrıca Galaxy AI deneyimlerini Galaxy ekosisteminin daha geniş bölümünde yalnızca Samsung’un yapabileceği bir biçimde yaygınlaştıracak. Mobil yapay zeka çağı hızla ilerlerken Samsung, sadece bugünün değil yarının ihtiyaçlarını karşılamak için mobil yapay zekadaki yeniliklerine hız veriyor.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir